Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistyksen syyskokous 2021

 

 

Kotiseutuyhdistyksen syyskokous pidettiin 11.11.2021 Forssan museossa.Kokouksessa käsitetiin vuoden 2022 toimintasuunnitelma ja talousarvio ja alustavasti myös juhlavuoden 2023 toimintasuunnitelma. 

Kotiseutuyhdistys julkaisee edelleen vuosikirjan ja Lounais-Hämeen Joulun vuonna 2022. Uutena julkaistaan yhdistyksen 100-vuotisen historian kunniaksi 1950–1970-lukujen valokuvien seinäkalenteri vuonna 2023. 

Vanha lippakioski palaa Kauppakadulle. Yhdistys luovuttaa Forssan ammatti-instituutissa kunnostetun Kauppakadun 1950-luvun vanhan lippakioskin Hotelli Maakunnan käyttöön kesäkioskiksi.

Yhdistys vastaa edelleen Axel Wahren-muistorahastollaan Tammelan hautamuistomerkin ja Forssan Kehräämön patsaan hoidosta.

Yhdistyksen syyskokouksessa hallituksen erovuoroiset jäsenet Ilkka Joenpalo, varalla Anita Joenpalo ja Markku Saviniemi, varalla Kimmo Leino, Forssasta, Laura Jänisniemi, varalla Kari Leinamo, Urjalasta ja Maurits Hietamäki, varalla Matti Äijällä, Ypäjältä valittiin uudelle kolmivuotiskaudelle.

Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Ilppo Aaltonen, varapuheenjohtajana Anne Kähkönen, sihteerinä Jaana Luomala ja rahastonhoitajana Asta Louhelo. Lisäksi työvaliokunnassa jatkavat Jaana Lindfors, Timo Nukari, Stiina-Liisa Pirkkamaa ja Maritta Yläranta. Uudeksi työvaliokunnan jäseneksi valittiin Arja Kanerva. Toiminnantarkastajina jatkavat Pentti Jolanki ja Seppo Jokinen.