Kotiseutuyhdistyksen syyskokous ja juhlavuoden 2023 toimintasuunnitelmaa

 

 

Valokuvaaja Jaana Lindfors kertoi Brander-salissa vanhasta Forssasta valokuvin. Kuva: Arja Kanerva

 

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistyksen syyskokous pidettiin Forssan kirjaston Brander-salissa 15.11.2022. Enne kokouksen alkua valokuvaaja Jaana Lindfors kertoi isovanhempiensa Greta ja Heikki Lindforsin ja isänsä Raimo Lindforsin valokuvin 1920–1970-lukujen Forssasta. Yleisö osallistui innokkaasti keskusteluun muistellen vanhaa Forssaa. Kokouksessa tehtiin uudet henkilövalinnat ja esiteltiin juhlavuoden 2023 toimintasuunnitelma. 

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys täyttää ensi vuonna 100 vuotta. Historiaansa yhdistys juhlii kutsuvierastilaisuudella Lounais-Hämeen Pirtissä, Forssan torijuhlalla ja runon ja musiikin illalla Kaukolanharjun näkötornilla. Lisäksi muutaman vuoden tauon jälkeen tehdään yhdistyksen perustajan Esko Aaltosen kierros ja myös esitelmäsarja järjestetään. Elävien Kuvien Teatterissa esitetään Forssa-filmejä. Lounaishämäläisten museoiden kanssa on tarkoitus sopia avoimista ovista. Jokioisten Museorautatiellä pidetään kotiseutuyhdistyksen nimikkopäivä.

    Vuosikirjan sijaan yhdistys julkaisee juhlakirjan. Lounais-Hämeen Joulu ilmestyy entiseen tapaan. Esko Aaltosen kulttuuripalkinto jaetaan juhlavuoden kunniaksi tavallista suurempana.

Yhdistys vastaa edelleen Axel Wahren-muistorahastollaan Tammelan hautamuistomerkin ja Forssan Kehräämön patsaan hoidosta. Wiksbergin kartanon viljelypalstat ry:n yhdistysjäsenenä toimitaan edelleen. Jäsenhankintaa ja tiedottamista aktivoidaan.

    Yhdistyksen syyskokouksessa hallituksen erovuoroiset jäsenet Anne Kähkönen, varalla Pentti Kaunisto, Eira Merilä, varalla Juha Alhainen ja Anna-Maija Suolahti, varalla Ari Vähä-Pietilä Forssasta, Stiina-Liisa Pirkkamaa, varalla Pentti Rönn Jokioisilta ja Marika Haapala, varalla Olli Nuotio Somerolta valittiin uudelle kolmivuotiskaudelle. Urjalasta pois muuttaneen Laura Jänisniemen tilalle hallitukseen valittiin Tellervo Santaranta.

    Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Ilppo Aaltonen, varapuheenjohtajana Anne Kähkönen ja rahastonhoitajana Asta Louhelo. Uudeksi sihteeriksi valittiin Arja Kanerva. Muina työvaliokunnan jäseninä jatkavat Jaana Lindfors, Jaana Luomala, Timo Nukari, Stiina-Liisa Pirkkamaa ja Maritta Yläranta. Toiminnantarkastajina jatkavat Pentti Jolanki ja Seppo Jokinen sekä Forssan museon kokoelmien tarkastajana Outi Silfvenius.