Kotiseutuyhdistyksen juhlavuosi

 

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys ry 100 vuotta

Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistys on 100 vuoden ajan tehnyt työtä maakunnan kotiseuturakkauden herättämiseksi ja vaalimiseksi. Lounais-Hämeen Kotiseutu- ja Museoyhdistyksen alustava kokous pidettiin päätoimittaja Esko Aaltosen johdolla Forssan Lehden konttorissa Forssan suurten laulujuhlien yhteydessä kesäkuussa 1923. Paikalla oli 40 henkeä, joista suurin osa Forssan Lehden asiamiehiä. Varsinainen perustava kokous pidettiin 18. syyskuuta 1923. Kokouksen valitsema johtokunta kokoontui lokakuussa, jossa puheenjohtajaksi valittiin Mustialan maatalousopiston lehtori Antto Laiho, varapuheenjohtajaksi Forssan yhteiskoulun rehtori J. E. Hyötyniemi ja sihteeriksi Esko Aaltonen. 

   Varsinainen toiminta alkoi vuoden 1924 alussa innokkaalla vanhojen esineiden, kansanperinteen ja kirjallisuuden keräämisellä. Ensimmäinen vuosikirja ilmestyi heti 1924 ja jo kahden vuoden kuluttua siitä pystytettiin Kaukolanharjun näkötorni. Saaren kansanpuiston ulkoilmateatteri valmistui 1933 ja vuoden kuluttua yhdistys sai ensimmäisen museotalon, Wiksbergin kartanon entisen talousrakennuksen. Uuteen museoon Forssan Teatteritaloon päästiin jatkosodan jälkeen ja Lounais-Hämeen Pirtti nousi Saaren kansanpuistoon 1948. 

   1920-luvun lopulla järjestettiin ensimmäiset maakuntajuhlat Jokioisilla, ja sen jälkeen kaksi kertaa Rauhaniemen nokassa Tammelassa. Tulevassa Saaren kansanpuistossa alettiin järjestää suuria maakuntajuhlia vuonna 1930.  Juhlista kasvoi tuhansien ihmisten tapaaminen, tasavallan presidentti P. E. Svinhufvud vieraili juhlissa 1932. Sota-ajan jälkeen maakuntajuhlat jäivät sivuosaan, kun juhannusjuhlat kasvoivat todelliseksi suurtapahtumaksi. Vuonna 1959 juhlissa oli lähes 10 000 henkeä. Maan eturivin näyttelijät kävivät esiintymässä. Juhlatoiminta päättyi, kun kansanpuiston vuokrasopimusta ei enää uusittu 1973. Yhdistys alkoi keskittyä museo- ja julkaisutoimintaan. Forssan museo, Tekstiilimuseo Tyyki ja Ronttismäen tehtaalaismuseo siirtyivät Forssan kaupungin hallintaan 2010. Nykyisin yhdistys keskittyy julkaisutoimintaan.

 

Juhlavuoden esitelmäsarja

Yhdistys juhlii 100-vuotista historiaansa monin tavoin. Tapahtumat alkavat esitelmäsarjalla. Kotiseutuneuvos Pentti Kaunisto aloittikin jo vakuuttavasti 22.2.2023: 60 vuotta Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistyksen matkassa. (Kuva: Arja Kanerva)

 

 

 

Juhlavuoden kevään ja syksyn esitelmät

Taiteiden tohtori dokumenttiohjaaja Jouko Aaltonen: Esko Aaltonen 1930-luvun kulttuurin kentillä. Torstai 16.3. klo 18, Forssan kirjaston Brander-sali.

Lounais-Hämeen luonnonsuojeluyhdistyksen puheenjohtaja Ilkka Wiio: Lounais-Hämeenluonnonsuojeluyhdistys – Branderista nykyaikaan. Torstai 20.4. klo 18, Brander-sali.

Filosofian tohtori Jouni Yrjänä: Koko elämäni kuuluu suomalaiselle teollisuudelle. Axel Wahrenin väsymätön tahdonvoima, aloitekyky ja visiot. Torstai 25.5. klo 18, Forssan työväentalo yhdistyksen vuosikokouksen yhteydessä.

Filosofian tohtori Päivi Heikkilä-Halttunen: Lastenkirja on koko perheen tunteiden ilmapuntari. Torstai 28.9. klo 18, Brander-sali.

Professori Hannu Saha: Kanteleesta ja kansanmusiikista. Torstai 19.10. klo18 Lounais-Hämeen Pirtti.

Puheenjohtaja Ilppo Aaltonen: Lounais-Hämeen Kotiseutuyhdistyksen juhlakirja 1923-2023. Torstai 16.11. klo 18, Brander-sali.

Juhlavuoden tilaisuudet

Esko Aaltosen kierrokset Tammelaan 27.5.2023 sekä Jokioisille ja Humppilaan 10.6. 2023. Järjestelyistä ja kierroksen ohjelmasta vastaa Forssan Matkatoimisto Oy, josta matkojen varaukset.

Forssan torijuhla. Lauantai 1.7. klo 10-12. Ohjelmassa muun muassa Mika ja Turkka Mali ja Forssan Teatterin esityksiä sekä lapsille taikuri. Juontaja Kirsi Lindholm. Runon ja musiikin iltapäivä. Sunnuntai 16.7. klo 17, Kaukolanharjun näkötorni. Lausuja Arja Kanerva, musiikki Miika Aaltonen klarinetti.

Kutsuvierasjuhla. Sunnuntai 13.8. klo 14, Lounais-Hämeen Pirtti. Juhlapuhuja Suomen Kotiseutuliiton valtuuston puheenjohtaja Janne Vilkuna. Teatteri Tuntematon, katkelma  Niskavuori-näytelmästä. Esko Aaltosen kulttuuripalkinnon jako.

Yhdistyksen nimikkopäivä Jokioisten Museorautatiellä 19.8. 2023.

Vanhat Forssa-filmit. Sunnuntai 10.9. ja 17.9. Elävien Kuvien Teatteri. Vapaa pääsy.

 

Tule sinäkin tukemaan lounaishämäläistä kotiseututyötä ja liity Lounais-Hämeen  Kotiseutuyhdistyksen jäseneksi!

Vuoden 2023 vuosijäsenmaksu on 25 € ja ainaisjäsenmaksu 120 €. Jäsenmaksuun sisältyy syksyllä ilmestyvä laaja juhlakirja, joka korvaa tämän vuoden vuosikirjan. Kaikista muista yhdistyksen painotuotteista, kuten Lounais-Hämeen Joulusta, jäsenet saavat 20 %:n alennuksen. Forssan museoon ja Kuosikeskukseen jäsenillä on vapaa pääsy. Edut koskevat myös ainaisjäseniä.

Jäseneksi voit liittyäkotisivujen jäsenet-osiosta löytyvällä lomakkeella.

Ilppo Aaltonen

puheenjohtaja